Adınız :

     
Soyadınız :
     
Emailiniz :
     
Sorunuz :

 

   


SIK SORULAN SORULAR

- Sporcu diyeti nasıl olmalıdır?
-
Sağlıklı beslenme, günlük yeterli enerji alımı, bu enerjinin besin ögelerine dağılımındaki denge ve yaşam için elzem olan vitamin ve minerallerin, sıvının uygun miktarlarda alınması anlamını taşır. Bu besin ögeleri şunlardır;

Karbonhidrat, Protein, Yağ, Vitamin ve Mineraller 

Bu besin ögelerinin dengeli bir biçimde alınabilmesi için aşağıdaki dört temel gruptan yararlanılmalıdır;

1- Süt Grubu (süt, peynir, yoğurt)
2- Et Grubu (et, tavuk, balık, baklagiller)
3- Sebze ve Meyva grubu
4- Tahıl Grubu (ekmek, makarna, prinç)

- Spor yapıyorum, beslenmemde kardbonhidratın önemi nedir?
-
Karbonhidratlar bir saat veya daha uzun süre egzersiz yapan kişiler için en önemli besin ögelerinden birisidir. Egzersiz yapan kaslar tarafından karbonhidratların enerji olarak kullanımı yağlara göre üç misli daha hızlıdır. Bununla beraber yağ depolarının aksine vücutta kas ve karaciğerde glikojen olarak depo edilen karbonhidrat depoları oldukça sınırlıdır. Bu depolar boşalınca kişinin egzersiz yapma kapasitesi de düşer ve ardından yorgunluk başlar. Dolayısı ile spor yapan insanların beslenmelerinde karbonhidratların önemi büyüktür.

- Egzersiz sonrasında kendimi neden yorgun hissediyorum?
- Vücuttaki glikojen depolarını boşalmasıyla yorgunluk başlar. Bu depolardaki boşalma yüksek şiddette tekrar sayısı fazla sprint veya halter çalışmalarında yada dayanıklılık antremanları ile takım sporlarında farklı sürelerde kendisini gösterir. Glikojen depolarını boşalma hızı kişinin egzersiz yapma süresi ve şiddeti ile yakından ilişkilidir.

- Egzersiz sonrası hızlı toparlanma için neler tavsiye diyorsunuz?
- Hızlı toparlanmanın sağlanabilmesi için egzersiz veya yarışma sonrası ilk 1 saat içerisinde vücut ağırlığının kilogramı başına 1 gram karbonhidratın alınması gereklidir. Örneğin 60 kg. vücut ağırlığına sahip birisi için 60 gr. / saat karbonhidrat alınması gerekir.

Karbonhidratlar besinlerin içerisinde nişasta (kompleks karbonhidrat) ve şeker (basit karbonhidratlar) olarak bulunur. Her iki karbonhidrat cinside glikojen depolarının tekrar yerine konmasında etkilidir.

Dengeli bir beslenme için karbonhidratlardan zengin besinleri tüketmek gerekir. Ptarikte günlük beslenmede pilav, makarna, patates, baklagiller, yoğurt, sebze ve meyvaya yer vermek karbonhidratla birlikte vitamin-mineral, protein ve posa alımını da sağlar.

Bu arada meyva suyu, süt ve sporcu içeceklerinin tüketimi ile hem sıvı hemde karbonhidrat alımı sağlanmış olur.

Yeterli karbonhidrat tüketiminden emin olmanın en iyi yolu, gün boyunca beslenmede az fakat sıklıkla karbonhidratlardan zengin besinlere yer vermektir.

- Sıvının Önemi Nedir?
- Egzersiz yapan kişilerde metabolizmanın artması sonucu oluşan ısı terleme ile vücuttan uzaklaştırılır. Terin yapısının %98'i sıvı geri kalanı ise sodyum, potasyum, magnezyum gibi elektrolitler oluşturur. Terleme ise, iklim koşulları, kişinin antrenman düzeyi ve dehidratasyon durumuna göre farklılıklar gösterir.

Vücuttan terleme ile sıvı kaybı şiddeti yüksek egzersizler sırasında soğuk iklim koşullarında dahi saatte 1-2 litreye kadar ulaşır. Sıvı kaybının daha az olabileceği düşünülen yüzmede dahi, bir saatlik yoğun bir çalışma ile ortalama 2 litrelik sıvı kaybı söz konusudur.

Kanın &90'ı su olduğu için egzersiz sırasında sıvı kaybıyla besin ögelerinin taşınmasının yavaşlaması çalışma verimini olumsuz olarak etkiler. Vücut ağırlğının %2'si kadar sıvı kaybı olduğunda çalışma verimi %20 oranında düşer. Bu oran vücut sıvı kaybı %4 olduğunda, %40'a kadar yükselir. Dehidratasyonun arttığı durumlarda kramplar, kalp atım sayısında artma, hareketlerde düzensizlik görüldüğü gibi daha ciddi sıvı kayıpları yaşamın sona ermesi ile sonuçlanır.